Wegańskie kosmetyki mogą uratować Ziemię 0
Wegańskie kosmetyki mogą uratować Ziemię

Zastanawiacie się, jak środki czystości i kosmetyki wpływają na środowisko i Wasze zdrowie?

Domyślacie się pewnie, że detergenty mogą mieć szkodliwy wpływ na środowisko. Jednym z zagrożeń są obecne w środkach czystości toksyczne, nie ulegające biodegradacji, substancje. Problemem są również związki fosforanowe, które później, między innymi z naszych ścieków, trafiają do zbiorników wodnych i przyczyniają się do przyspieszonej eutrofizacji wód. Zjawisko to zaburza równowagę biologiczną, czego efektem jest zmniejszanie populacji wielu gatunków,  nie tylko wodnych.

Szkodliwe środki czystości to prawdziwy problem, zwłaszcza że ich używanie przekłada się negatywnie na nasze zdrowie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że chemiczne produkty do sprzątania stanowią zagrożenie dla skóry, błon śluzowych, oczu, a także układu oddechowego!

Chcę zadbać o zdrowie swoje i najbliższych, czego unikać?

Chemiczne środki czystości, przynajmniej w teorii, są bezpieczne dla zdrowia. Regulatorzy określają bezpieczne dawki, co powinno chronić użytkowników. Czy jednak zawsze mamy wpływ na dawkę, którą przyjmujemy? Inaczej przecież na bezpieczną dawkę zareaguje osoba dorosła, a inaczej dziecko. Czy musimy podejmować to ryzyko, skoro istnieją całkowicie bezpieczne alternatywy? Na szczęście przepisy wymagają, aby skład był dobrze opisany, wystarczy zatem czytać etykiety i wiedzieć, czego należy unikać. Poniżej krótka ściąga:

Wegańskie kosmetyki uratują Ziemię - veganing.pl
  • SLS i SLES - często spotykane w płynach do mycia naczyń, czy mydłach. Wysuszają skórę, powodują podrażnienia, świąd, a nawet mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry.
  • Chlor - substancja powszechnie znana i używana, chociażby w wybielaczach, czy płynach do czyszczenia WC. Silnie wpływa na drogi oddechowe, długotrwały kontakt może prowadzić do trudności z oddychaniem, a nawet choroby płuc. Unikaj, jak możesz.
  • Ftalany (sole i estry kwasu ftalowego) - znajdują się w ogromnej liczbie środków czyszczących, takich jak środki do mycia szyb, czy płynach zmiękczających tkaniny. Są szkodliwe dla środowska. Odpowiadają również za negatywne zmiany w układzie hormonalnym człowieka, a nawet zaburzenia płodności.
  • Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) - silnie żrąca substancja, spotykana w wybielaczach, środkach do udrażniania rur oraz dezynfekujących. Mocno wpływa na układ oddechowy, oczy, może prowadzić do poparzeń skóry.
  • Amoniak - już charakterystyczny silny zapach powinien być sygnałem ostrzegawczym. Działa drażniąco na skórę, błony śluzowe, drogi oddechowe, a w większym stężeniu również na wątrobę i nerki.
  • NaDCC (dichloroizocyjanuran sodu) - spotykany głównie w środkach do czyszczenia toalet. Przede wszystkim toksyczny dla organizmów wodnych. Działa drażniąco na drogi oddechowe, skórę i oczy. Większe dawki prowadzą również do uszkodzenia nerek.
  • CSA (czwartorzędowe sole amoniowe) - bardzo często spotykane w płynach dezynfekujących, płynach do sprzątania łazienek, czy zmiękczaczach tkanin. Mogą przyczyniać się m.in. do rozwoju astmy i nieżytu dróg oddechowych.
  • Triklosan - środek o działaniu antybakteryjnym, stosowany w środkach czystości i kosmetykach myjących, środkach do dezynfekcji i płynach do mycia naczyń. Może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, działa drażniąco na skórę i oczy.
  • Fosforany - szkodliwe w nadmiarze przede wszystkim dla środowiska, jednak przy sprzątaniu ich wdychanie może prowadzić do bólu głowy, gardła, a także podrażnień dróg oddechowych. Zdecydowanie unikaj.

A jak pod kątem bezpieczeństwa wygląda oferta kosmetyków?

Ustawodawstwo UE wymaga oceny bezpieczeństwa produktów kosmetycznych i ich składników, zanim zostaną one dopuszczone do obrotu. Przestępstwem zatem jest stosowanie substancji szkodliwych dla zdrowia, a kosmetyki z takim składem są nielegalne. I to jest bardzo dobra informacja. Często jednak kluczem do bezpieczeństwa danego składnika jest stosowana dawka, a także indywidualna reakcja organizmu. Osoby ze skłonnościami do alergii, czy zapaleń skóry muszą przykładać znacznie większą uwagę do wyboru stosowanych środków. My stoimy na stanowisku, że im bardziej naturalny skład, tym lepiej i zachęcamy, aby wybierać kosmetyki wegańskie, naturalne, a co za tym idzie, bezpieczne i etyczne.

Kosmetyki dostępne na rynku są bezpieczne dla naszego zdrowia, a co ze środowiskiem?

Zacznijmy od bardzo ważnego i coraz częściej dostrzeganego problemu testów na zwierzętach. Mimo zakazu takich praktyk w UE, wiele firm korzysta pośrednio lub bezpośrednio z takich testów poza jej granicami. W dzisiejszych czasach okrucieństwa wobec zwierząt nie da się wytłumaczyć potrzebami kosmetycznymi.

Dodatkowo, stosowane w kosmetykach składniki pochodzenia odzwierzęcego, pośrednio, przyczyniają się do zwiększenia wylesiania na świecie, poprzez ciągłe tworzenie nowych pastwisk w miejsce wycinanych lasów. Więcej zwierząt hodowlanych, to również wzrost konsumpcji wody, czy emisji CO2. To chyba wystarczające powody, aby szukać naturalnych wegańskich alternatyw?

Wegańskie kosmetyki mogą uratować Ziemię

Świadomość korzystnego wpływu diety wegańskiej na środowisko jest coraz większa. Obecnie nie trzeba już nikogo przekonywać, że nawet niewielka zmiana, jak bezmięsny poniedziałek, czy sojowe latte zamiast wersji z mlekiem krowim, może mieć ogromny wpływ na planetę. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oszacowali, że weganizm zmniejsza ślad węglowy żywności nawet o 73% (źródło).

Czy nie warto wprowadzić zmian również w kwestiach stosowanych kosmetyków, czy środków czystości, tak aby nasz wpływ na środowisko był jeszcze mniejszy? Pamiętaj, że nawet małe zmiany, podejmowane przez dużą liczbę osób, mają pozytywne konsekwencje dla środowiska. Wszystko zatem w Twoich rękach!

wegańskie kosmetyki ratują planetę - veganing.pl

Jak, tak naprawdę, wegańskie kosmetyki mogą pomóc ocalić planetę?

Składniki roślinne ulegają biodegradacji

Przede wszystkim, produkty wegańskie nie zawierają szkodliwych składników chemicznych, wytworzonych w laboratorium i nierzadko testowanych na zwierzętach. Już sam argument braku okrucieństwa wobec zwierząt powinien być wystarczający. Dołóżmy do tego fakt, że tworzenie w laboratorium składników wymaga znacznie więcej energii, zasobów oraz przyczynia się do większej emisji dwutlenku węgla niż naturalnie pozyskiwane związki organiczne i pochodzenia roślinnego.

To jak, zachęciliśmy Cię do spróbowania wegańskich produktów? Jeśli nie, to może przekona Cię fakt, że naturalne składniki ulegają biodegradacji, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Dodatkowo, taki skład zmniejsza prawdopodobieństwo reakcji alergicznej. Są to zatem idealne kosmetyki dla osób o wrażliwej skórze.

Wegańskie kosmetyki nie prowadzą do wylesiania

Jednym z głównych powodów wylesiania planety jest masowa hodowla zwierząt w celach konsumpcyjnych oraz do pozyskiwania składników odzwierzęcych, również stosowanych w kosmetykach. Oznacza to potrzebę tworzenia nowych pastwisk, a także terenów pod uprawę roślin, które później są przeznaczane na paszę dla ogromnej liczby zwierząt - jakoś w końcu trzeba je wykarmić. Tak na marginesie, podobno, gdyby wszystkie uprawy roślin przeznaczanych na paszę, przekazać ludziom, zniknąłby problem głodu na świecie. Szokujące, prawda?

Niestety w dalszym ciągu wiele kosmetyków zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Są to tak popularne dodatki, jak miód, wosk pszczeli, żelatyna, lanolina, alantoina, łój, kazeina oraz dodatki mleczne, np. proteiny. Zamień swoje kosmetyki na wegańskie alternatywy, zyska planeta, a Ty zadbasz o środowisko.

Wegański skład lekiem na całe zło?

Wybierając wegańskie kosmetyki robimy bardzo duży krok na rzecz środowiska naturalnego, a przede wszystkim na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt. Każda mała zmiana, zmniejszająca zapotrzebowanie na składniki odzwierzęce, to krok w kierunki zmniejszania przemysłowej hodowli. Na Ziemi żyje ponad 7,5 miliarda ludzi, pomyśl jaki efekt może przynieść jedna mała zmiana u każdego z nich.

Branża kosmetyczna i konsumenci mogą jednak zrobić dla planety znacznie więcej

Nie ma większego zagrożenia dla środowiska naturalnego niż jego zaśmiecanie. I tutaj działanie może podejmować każdy z nas. Konsumenci muszą właściwie sortować opakowania, tak aby zwiększać poziom recyklingu i tworzyć zamknięty obieg materiałów w gospodarce. Pole do popisu mają tutaj również producenci. Coraz więcej firm zmienia opakowania swoich produktów, na takie które podlegają recyklingowi w 100%. Jest to jeden z elementów tzw. Strategii Plastikowej, opublikowanej przez Komisję Europejską w 2018 roku. Zakłada ona, że do 2030 roku, wszystkie opakowania po kosmetykach będą nadawały się do ponownego przetworzenia.  Często znajdziemy również opakowania szklane - można ich używać wielokrotnie w różnych celach, albo poddać recyklingowi. Szkło jest materiałem, który w całości można wykorzystać w procesie recyklingu, dzięki czemu można je przetapiać w nieskończoność, bez pogorszenia jakości.

Kupując kosmetyki zwracaj uwagę na opakowanie, sortuj śmieci i dbaj o środowisko. To kolejny krok, dzięki któremu przyczynisz się do poprawy jakości życia na Ziemi i zdrowia całej planety.

recycling zero waste nature - veganing.pl

 

Twój wybór ma znaczenie, kupuj świadomie

Tak jak już wspominaliśmy, każda decyzja zakupowa ma wpływ w skali globalnej. Dlatego nieważne, czy jest ona wynikiem troski o środowisko, życie zwierząt, czy zdrowie, ważne aby była podjęta świadomie. Każda pobudka jest dobra. To co kupujesz, ma ogromny wpływ na całą planetę. Decydując się na produkty wegańskie, bezpośrednio wpływasz na dobrostan zwierząt, zmiejszenie ilości przemysłowych hodowli, a co za tym idzie, poprawę jakości środowiska naturalnego. Dodatkowo, brak testów na zwierzętach, to również kwestia etyki i określenia Cię jako człowieka. Cruelty free to nie pusty slogan, to kluczowa kwestia dla branży kosmetycznej w XXI wieku. Podejmuj mądre decyzje, a kosmetyki z naturalnym wegańskim składem potraktuj jako miły dodatek - coś dla Ciebie od Matki Natury.

Spójrz, jak wiele zależy od tego, jakie dziś kupisz mydło lub krem do twarzy. A to dopiero początek, pozytywne zmiany można wdrażać w kolejnych produktach codziennego użytku, nie tylko kosmetycznych. Dzięki temu świat będzie lepszy. The future is vegan!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl